0216 446 66 36 / 0216 446 66 35 ÖN KAYIT FORMU
Dahiler Okulu Nedir ?
Alternate Text

Dahiler Okulu, Okutan Eğitim Kurumları’nın, Üstün Zekalılar Enstitüsü danışmanlığında hazırladığı, üstün yetenekli çocukların henüz keşfedilmemiş gizil yeteneklerini gerçekleştirmeye yönlendiren özel bir eğitim programıdır.

BİR ÇOCUĞUN ÜSTÜN YETENEKLİ OLDUĞU NASIL TESPİT EDİLİR?

Üstün yetenekli çocuk, akademik, sanat, fiziksel yeterlilik, yaratıcılık, liderlik kapasitesi alanlarında, yaşıtı olan diğer arkadaşlarına kıyasla üstün performans gösteren çocuklara verilen ortak bir tanımdır.

Üstün yetenekli çocuklar erken çocukluk dönemlerinden itibaren erken yürüyerek, erken okumaya başlayarak, yüksek enerji ve hareketlilikleriyle eşsizliklerini belli ederler. İlk olarak aile ilgisi, öğretmen gözlemi ile fark edilen öğrenciler uzmanlar tarafından uygulanan bilimsel tanılama yöntemleri, test, envanter ve gözlemlerle tespit edilebilir.

DAHİLER OKULU’NUN HEDEFİ NEDİR?

Dahiler Okulu programının hedefi, Okutan Eğitim Kurumları’nda eğitim gören üstün yetenekli öğrencilerin, ilgi alanları, yetenekleri, bilişsel ve sosyal gelişimleri doğrultusunda kendilerine has ve öğretimsel ihtiyaçlarını karşılamaktır.

EĞİTİM MÜFREDATININ FARKLILIKLARI NELERDİR?

Bu programda okul müfredatı ve öğretimi, üstün yetenekli öğrencilerin kendilerine özgü ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için uyarlanmış ve değiştirilmiştir. Öğretim hızı, üstün yetenekli öğrencilerin öğrenme hızına uygun şekilde esnetilmiştir. Bu farklılaştırılmış müfredat, alternatifli öğretimsel yaklaşımları ve kaynak materyallerini kapsamakta ve devamlı öğrenmeyi amaçlamaktadır.

EĞİTİM İÇERİĞİNDE HANGİ DERSLER YER ALMAKTADIR?

Müfredatın dahi çocuklarımıza göre zenginleştirildiği eğitim içeriğinde “İleri Düşünme Teknikleri”, “Sosyal Yaşam Becerileri”, “Hayal Et, Tasarla, Üret” ve “Yaratıcılık Atölyesi” dersleri yer almaktadır.

DAHİLER OKULU EĞİTİMİNİ DİĞER KURUMLARIN ÜSTÜN YETENEKLİ ÖĞRENCİLERE YÖNELİK HAZIRLADIĞI EĞİTİM PROGRAMLARINDAN AYIRAN EN ÖNEMLİ FARKI NEDİR?

Dahiler Okulu’nun eğitim müfredatı, üstün yetenekli öğrencilerin bireysel niteliklerine göre farklılaştırılmış olup, ilgi alanlarına, güçlü yanlarına ve ihtiyaçlarına cevap veren bir program olarak planlanmıştır. Müfredat planları üstün öğrencileri zorlayacak amaç, içerik ve kaynakları içerir. Gerektiğinde en üst düzeyde öğrenme için yeterli tavanı sağlamanın yanında üstünlerin güçlü ve ilgi alanlarına göre devamlı müfredat hızlandırma fırsatları sunulur.

Alternate Text

DAHİLER OKULU ÖĞRETMENLERİ NASIL SEÇİLİYOR VE EĞİTİM İÇİN NASIL HAZIRLANIYOR?

Üstün yetenekli öğrencilerin yetenek, ilgi ve ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamak için ailelerinden sonra en büyük paya sahip öğretmenlerimizin her biri Üstün Zekalılar Enstitüsü’nden alınan “Üstün Yetenekli Çocuklar Eğitmenliği” sertifikasına sahiptir. Üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine ilgi duyan, kapsamlı mesleki tecrübeye sahip, öğrencilerine “bilmiyorum” diyebilen, öğretimde sıra dışı yöntem ve teknikleri uygulayabilen, öğrencilerinin hayal gücü ve üretkenliğini destekleyen, yeni fikirlere açık, entelektüel ve kültürel bilgisini geliştirmeye hevesli, her biri eşsiz olan öğrencilerinin bakış açısıyla çok boyutlu bakabilen, motivasyonu yüksek öğretmenler ile öğrencilerimize rehberlik edeceğiz. Öğretmenlerimiz yoğunlaştırılmış eğitimlerini tamamlayacak ve bu eğitimle birlikte üstün yetenekli öğrencileri tanılama, kişiselleştirilmiş eğitim yaklaşımları, dünya genelinde uygulanan üstün eğitim modelleri, teknoloji kullanımı ve aile eğitimi gibi temel alanlara da hakim olacaklar.

DAHİ BİR ÇOCUĞUN EBEVEYNİ OLMAK!

Bir çocuğun sağlıklı ve başarılı bir gelişim göstermesinde anne-babanın rolü oldukça önemlidir. Özelliklede akranlarından farklı özellikler gösteren, zeka ve yetenek olarak üstün çocuklar söz konusuysa… Genel olarak üstün yetenekli bir çocuk yalnızca zekaları ve özel yeterlilik seviyeleri ile değil aynı zamanda kişilik huyları, dünyayı yorumlama şekilleri ile de akranlarından farklılık gösterirler. Bu durumda çoğunlukla ailelerde bazı noktalarda aydınlatılmaya ihtiyaç duyarlar. Programın başarıya ulaşmasında, öğretmen eğitimleri gibi anne-baba eğitimleri de bir o kadar önemlidir. Çünkü önceliğimiz her zaman minik dâhilerimiz! Biz, Dahiler Okulu programının danışmanlığı da yapmakta olan Üstün Zekalılar Enstitüsü destekli anne baba eğitim seminerleri ve periyodik veli görüşmeleri ile velilerimize her daim destek olacağız. Çünkü daha doğru bilgiye sahip veli, çocuklarımızın gelişim süreçlerinde daha etkili olabilir. Çocuklarımızın eşsizliğinin farkında, süreçlerinin takipçisiyiz!

PROGRAMA KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

Ailenin Rehberlik Araştırma Merkezi(RAM) yada Türk Psikologlar Derneği’nden akredite uzman bir psikolog tarafından uygulanan WISCR-4 testi ile öğrencinin üstün potansiyelli olduğuna dair rapor alması gerekir. Bu tanıyı belgeleyen raporu okula sunulan anasınıfı, 1.sınıf ve 5.sınıfa başlayan öğrenciler eğitime dahil edilir.

Biz Sizi Arayalım
© 2020 Okutan Koleji Tüm Hakları Saklıdır.